"Η ΑΥΛΗ ΜΑΣ Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ"
ΕΙΣΑΓΩΓΗ

....Στην αρχή του σχολικού έτους 2004-05, οι εκπαιδευτικοί της Α' τάξης κ. Φανούλης Γεώργιος, της Δ΄ τάξης κ. Παπαδοπούλου Ευδοξία & του τμήματος Ένταξης του Σχολείου μας κ. Σπαθούλας Κωνσταντίνος, σε συνεργασία με το Διευθυντή κ. Ευθυμίου Αλέξανδρο, στο πλαίσιο του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης συνεργάστηκαν με τα παιδιά των παραπάνω τμημάτων και αφού έλαβαν υπόψη ότι :
...Ένας ζωντανός οργανισμός, όπως είναι το σχολείο, δε μπορεί να μένει στατικός !!! Εξελίσσεται σύμφωνα με τις ανάγκες των μελών του. Είναι χρέος μας να διεκδικήσουμε μια καλύτερη ποιότητα ζωής, προβάλλοντας τη φυσιογνωμία μας.
...Το σχολείο, ο αύλειος χώρος, το τοπίο, το περιβάλλον αποτελούν συλλογική περιουσία και χρειάζονται τη φροντίδα και την προστασία από όλους μας. Οφείλουμε να διαφυλάξουμε αυτή την περιουσία, αναδεικνύοντας τον ιδιαίτερο χαρακτήρα της, τις αξίες του φυσικού περιβάλλοντός της και την πολυλειτουργικότητά της.

...Οι σοβαροί προβληματισμοί των παιδιών σχετικά με την κατάσταση της αυλής ως χώρος αγωγής και παιδαγωγικής παρέμβασης. Η σχολική μας αυλή έχει αδυναμίες ώστε να παίξει ουσιαστικό ρόλο στην αγωγή των παιδιών, στις δραστηριότητές τους, στην έκφραση του εσωτερικού τους κόσμου, στην επικοινωνία τους με τον εξωτερικό κόσμο, στην αγάπη τους για τη φύση, που αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση ανάπτυξης στάσης σεβασμού προς αυτό.
...Το ενδιαφέρον των συγκεκριμένων εκπαιδευτικών μαζί με αυτό των μαθητών για κάποιες αλλαγές και για βελτίωση αυτού του περιβάλλοντος ήταν έντονο, αποφάσισαν να εφαρμόσουν Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και στο δικό μας σχολείο.

...Προηγήθηκε μεγάλη συζήτηση και προβληματισμός για την υπάρχουσα κατάσταση μέσα στην τάξη και καταλήξαμε ομόφωνα στην επιλογή του συγκεκριμένου θέματος.
...Επίσης, το θετικότερο από όλα είναι πως μπορούσε το πρόγραμμα αυτό να ενταχθεί σ' ένα επιδοτούμενο πρόγραμμα του ΕΠΕΑΕΚ, που εκπονείται στη χώρα μας μέσω του Υπουργείου Παιδείας και του Πανεπιστημίου Αιγαίου και θα μπορούσε έτσι το σχολείο να χρηματοδοτηθεί με ένα ποσό, για κάλυψη των αναγκών του προγράμματος. Το ποσό αυτό, τελικά, αξιοποιήθηκε για την αγορά εποπτικού εξοπλισμού (ψηφιακή φωτογραφική μηχανή και πλαστικοποιητή), για την πραγματοποίηση
εκπαιδευτικών επισκέψεων, για την αγορά υλικού διαφημιστικής προβολής, γραφικής ύλης, φυτολογίων, μπλοκ και υλικών ζωγραφικής κλπ.

...Αποφασίσαμε λοιπόν και καταθέσαμε πρόταση και με μεγάλη μας χαρά δεχθήκαμε το γεγονός ότι εγκρίθηκε και μάλιστα με πολύ καλή σειρά!

...Το θέμα, έτσι όπως το ονομάσαμε, ήταν:

«Η αυλή μας, η χαρά μας»,

θέμα που ασχολείται με τον εξωραϊσμό και τον καλλωπισμό της σχολικής μας αυλής.

Οι εκπαιδευτικοί
ΦΑΝΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΑ -