ΚΑΡΜΕΝ ΡΟΥΓΓΕΡΗ

Η ΧΙΟΝΑΤΗ ΚΑΙ ΟΙ 7 ΨΗΛΟΙ ΝΑΝΟΙ

Στο τέλος της παράστασης οι ηθοποιοί Μαίρη Στασινοπούλου (παραμάνα) και Γιώργος Αδαμίδης (γκρινιάρης νάνος) είχαν την ευγένεια να απαντήσουν στις ερωτήσεις μας με πολύ μεγάλη προθυμία και ειλικρίνια.

Γιατί επιλέξατε να παίξετε στο παιδικό θέατρο;

Μαίρη Στασινοπούλου: Οι ηθοποιοί είναι πάρα πολλοί και ο καθένας προσπαθεί να βρει δουλειά εκεί που μπορεί. Επίσης αγαπώ πάρα πολύ τα παιδιά και είναι ευχαρίστηση να δουλεύει κανείς με την κ. Ρουγγέρη.

Γιώργος Αδαμίδης: Έτυχε, δεν το επέλεξα. Εδώ βρήκα δουλειά και γι' αυτό ασχολήθηκα με το παιδικό θέατρο. Μεγάλο ρόλο έπαιξε επίσης και το ότι συνεργάστηκα με την κ. Ρουγγέρη.

Τι σπουδές έχετε κάνει για να παίξετε στο παιδικό θέατρο;

Μαίρη Στασινοπούλου: Πάρα πολλοί ηθοποιοί έχουν σπουδάσει σε δραματική σχολή. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ. Επίσης έχω σπουδάσει και θεατρολογία. Δεν έχω κάνει κάποιες ιδιαίτερες σπουδές για το παιδικό θέατρο. Εκείνο όμως που χρειάζεται περισσότερο ένας ηθοποιός είναι η προσωπική του δουλειά και το μεράκι του.

Γιώργος Αδαμίδης: Έχω τελειώσει δραματική σχολή, ψυχολογία και χορό. Δεν υπάρχει όμως κάτι ιδιαίτερο για το παιδικό θέατρο. Ο ηθοποιός είναι παντού ηθοποιός.

Σε τι διαφέρει ένας ηθοποιός του παιδικού θεάτρου από τους άλλους ηθοποιούς;

Μαίρη Στασινοπούλου: Δεν διαφέρει σε τίποτα. Ένας ηθοποιός μπορεί να δουλεύει τη μία φορά στο παιδικό θέατρο και την άλλη σε θέατρο για μεγάλους. Νομίζω όμως ότι το παιδικό θέατρο είναι πιο δύσκολο, γιατί τα παιδιά είναι πιο αυθόρμητα από τους μεγάλους.

Γιώργος Αδαμίδης: Σε τίποτα. Άλλωστε οι ίδιοι ηθοποιοί εργάζονται είτε στο ένα θέατρο είτε στο άλλο. Κάθε ηθοποιός εργάζεται εκεί που θα βρει δουλειά.

Θα συνιστούσατε στα παιδιά να ακολουθήσουν το δικό σας επάγγελμα;

Μαίρη Στασινοπούλου: Ο ηθοποιός δεν κάνει επάγγελμα. Κάνει λειτούργημα. Όπως κάνει και ο δάσκαλος ή ο γιατρός. Θα πρέπει να αγαπά πάρα πολύ αυτό που κάνει. Δεν θα το συνιστούσα σαν επάγγελμα αποκλειστικό. Καλό θα ήταν να γίνει μαζί με κάτι άλλο, γιατί είναι πολύ δύσκολο να ζήσεις αποκλειστικά με το θέατρο.

Γιώργος Αδαμίδης: Ναι, αλλά όχι σαν αποκλειστικό επάγγελμα. Οι περισσότεροι ηθοποιοί αντιμετωπίζουν δυσκολίες για να βρουν δουλειά. Περισσότερο θα άξιζε να γινόταν μαζί με κάτι άλλο που θα ήταν το κύριο επάγγελμα του παιδιού.

Οι μαθητές/τριες της Ε' τάξης
Μερελή Φωτεινή