ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ «ΓΗ & ΔΙΑΣΤΗΜΑ»

.... Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το Ευρωπαϊκό Γραφείο Διαστήματος (ESA) συνεργάστηκαν για την Εβδομάδα Γη και Διάστημα από 12 έως 20 Φεβρουαρίου 2005 στις Βρυξέλλες Βέλγιο. Η εβδομάδα είχε ως στόχο να δείξει πως η παρατήρηση της Γης και οι δραστηριότητες στο διάστημα βελτιώνουν την ποιότητα της ζωής στον πλανήτη μας, αλλά θα προσφέρουν και πολιτιστικές, ψυχαγωγικές και εκπαιδευτικές δραστηριότητες και μια μεγάλη έκθεση για το κοινό.

.... Για το λόγο αυτό η εβδομάδα Γη και Διάστημα θα έβαζε σε δοκιμασία τη δημιουργικότητα των παιδιών και θα τους προκαλούσε να σχεδιάσουν μια Σημαία για τον πλανήτη Γη. με θέμα «Γιορτάζοντας τον πλανήτη μας ενώ πλησιάζει τα αστέρια»

.... Τα σχολεία μπορούσαν να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό που οργανώθηκε από το European Schoolnet, μέσω της ιστοσελίδας του διαγωνισμού και συμμετέχοντας σε μία από τις τρεις ηλικιακές κατηγορίες.

.... Τα σχέδια των παιδιών υποβλήθηκανσε ηλεκτρονική μορφή και το σχολείο μας είχε την χαρά από τα εννέα έργα που συνολικά κατατέθηκαν, τα έργα τριών παιδιών να προκριθούν στην τελική φάση. Οι Παυλίδης Γεώργιος της Στ' τάξης, Φανούλη Παναγιώτα της Ε' τάξης και Κοτσίδης Βασίλης της Ε' τάξης είδαν τα έργα τους να προκρίνονται στον τελικό που έγινε στις Βρυξέλλες.

.... Το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Ίδρυμα Ευγενίδου στη συνέχεια πραγματοποίησαν μία έκθεση νεανικής ζωγραφικής από 22 Απριλίου έως 15 Μαΐου 2005. Η έκθεση φιλοξενήθηκε στους χώρους του Ιδρύματος Ευγενίδου (Περιστύλιο 2ου ορόφου, Συγγρού 387, Π. Φάληρο, είσοδος από οδό Πεντέλης 11). Στην έκθεση παρουσιάστηκαν τα 66 έργα Ελλήνων μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν στην τελική φάση του ομότιτλου διαγωνισμού, που διοργάνωσε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος (ESA), τον Φεβρουάριο 2005, στα πλαίσια της εβδομάδας "Γη και Διάστημα". Στον εν λόγω διαγωνισμό, η Ελλάδα τελικά κατέκτησε τα 5 από τα 9 βραβεία.

.... Στην εκδήλωση που έγινε για τα εγκαίνια της έκθεσης την Παρασκευή 22 Απριλίου 2005, ώρα 20:00 στο Ίδρυμα Ευγενίδου συμμετείχαν και οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, που τα έργα τους προκρίθηκαν στην τελική φάση.

ΦΑΝΟΥΛΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ - ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΦΑΝΟΥΛΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ