Λίγα λόγια για τα σχολεία μας

....Το σχολείο μας ανήκει στο 5ο Γραφείο της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Συστεγάζεται με το 10ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου και το διδακτήριο βρίσκεται στην οδό Ακρίτα 37 στο Δήμο Ευόσμου. Το τηλέφωνο του σχολείου είναι 2310652481 και το φαξ 2310652481.

....Το 17ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου ιδρύθηκε το 2000 και λειτουργεί ως εξαθέσιο. Προήλθε από τη διεύρυνση του 10ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου και συστεγάζονται στο ίδιο κτίριο.

....Από τη σχολική χρονιά 2003-2004 λειτουργεί και ως Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο με 3 τμήματα. Στα ολοήμερα τμήματα εκτός από την προετοιμασία των μαθητών/τριών για την επόμενη μέρα γίνονται ακόμη μαθήματα αγγλικών, γυμναστικής, θεατρικής αγωγής, μουσικής και χορού. Επίσης είναι ενταγμένο και στο πρόγραμμα της Ευέλικτης Ζώνης.

....Το διδακτήριό μας διαθέτει συνολικά 18 αίθουσες διδασκαλίας (από τις οποίες το σχολείο μας χρησιμοποιεί τις 6), αίθουσα χημείου και αίθουσα βιβλιοθήκης (σε συνεργασία με το συστεγαζόμενο σχολείο) και αίθουσα πολλαπλών χρήσεων που λειτουργεί και ως γυμναστήριο..

....Στο 17ο Δημοτικό Σχολείο υπηρετούν 18 εκπαιδευτικοί, από τους οποίους οι 9 είναι δάσκαλοι, 3 γυμναστές, 2 αγγλικών, 1 θεατρικής αγωγής, 2 μουσικής και 1 χορού.

....Φοιτούν 130 μαθητές και μαθήτριες. Από αυτούς οι 67 φοιτούν και στα ολοήμερα τμήματα του σχολείου.