ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΤΑΜΠΑΚΟΣ

Με ενθουσιασμό και δέος υποδέχτηκαν οι μαθητές του σχολείου μας στις 18/01/2005 το χρυσό Ολυμπιονίκη της ενόργανης γυμναστικής Δημοσθένη Ταμπάκο, ο οποίος επισκέφτηκε το σχολείο στο πλαίσιο του μαθήματος της Ολυμπιακής Παιδείας μετά από πρόσκληση των διευθυντών των σχολείων κ. Αλέξανδρου Ευθυμίου & της κας Χρυσούλας Ρουσβανιδου και της υπεύθυνης του μαθήματος της Ολυμπιακής παιδείας κας Ροζαλίας Καμπά.

Η παρουσία του Δημοσθένη Ταμπάκου ξεσήκωσε τα παιδιά, τα οποία φώναζαν ρυθμικά για αρκετή ώρα το όνομά του.

Μετά από σύντομη ομιλία των διευθυντών και αφού ο χρυσός Ολυμπιονίκης μας απήυθυνε χαιρετισμό σε όλους και ακολούθησαν ερωτήσεις από τους μαθητές στην αίθουσα τελετών του σχολείου. Η υπομονή και οι λεπτομερείς απαντήσεις σε κάθε ερώτημα έδειξαν για ακόμη μια φορά τη μεγάλη αγάπη του για τα παιδιά, τη σημασία που δίνει σε κάθε του επαφή με αυτά. Δημιουργήθηκε έτσι μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα και κλίμα οικειότητας, οδηγώντας τα παιδιά με άνεση και θάρρος να θέσουν πολλά ερωτήματα και απορίες.

Αποτελέσματα όλων αυτών παράλληλα με τις προτροπές του Δημοσθένη Ταμπάκου, ήταν το έντονο ενδιαφέρον των μαθητών να ασχοληθούν με τον αθλητισμό συνοδευόμενο με τη σεμνότητα, το θάρρος και με όλα τα υψηλά ιδανικά που πρεσβεύει ο αθλητισμός.

Να σημειώσουμε ότι ο Δημοσθένης Ταμπάκος έχει στην καριέρα του τις παρακάτω διακρίσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Χρυσός Ολυμπιονίκης στους κρίκους: ΑΘΗΝΑ 2004.
Αργυρός Ολυμπιονίκης στους κρίκους: ΣΙΔΝΕΫ 2000.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

1ος στους κρίκους: 2003 στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ.
4ος στους κρίκους: 2001 στη Γάνδη του Βελγίου.
3ος στους κρίκους: 1999 στο Τιαν-Ζιν της Κίνας.
6ος στους κρίκους: 1997 στη Λοζάννη της Ελβετίας.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΠΕΛΛΑ

4ος στους κρίκους: 2000 στη Γλασκώβη της Σκωτίας.

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1ος στους κρίκους: 2004 στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας.
2ος στους κρίκους: 2002 στην Πάτρα.
1ος στους κρίκους: 2000 στη Βρέμη της Γερμανίας.
3ος στους κρίκους: 1998 στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας.

και πολλά άλλα μετάλλια σε μεσογειακούς, βαλκανικούς και πανελλήνιους αγώνες.

κάντε κλικ στις εικόνες για να μεγαλώσουν

Η υπεύθυνη του προγράμματος
Ολυμπιακής παιδείας