ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΤΑΪΓΑΝΙΔΗΣ - ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΠΑΚΙΔΟΥ

Tην Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2004 είχαμε ακόμη μία σημαντική εκδήλωση στο σχολείο μας. Μετά τον Ολυμπιονίκη Αλέξανδρο Νικολαΐδη, θερμή υποδοχή επιφύλαξαν οι μαθητές και οι δάσκαλοι του σχολείου στους Παραολυμπιονίκες Χαράλαμπο Ταϊγανίδη και Μαρία Καλπακίδου. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ομιλία των Παραολυμπιονικών και με την σειρά τους έκαναν τις δικές τους ερωτήσεις.

Οι μαθητές, εκτός από την προσωπική τους επαφή με τους αθλητές, έγιναν αποδέκτες θετικών μηνυμάτων όχι μόνο από τις απαντήσεις που πήραν στα ερωτήματά τους αλλά και από την σύντομη αλλά μεστή περιεχομένου ομιλία των αθλητών κατά την έναρξη της εκδήλωσης για θέματα που αφορούν τον αθλητισμό τις προσπάθειές τους, τους αγώνες τις θυσίες μέσα από τις οποίες έρχεται η επιβράβευση, αλλά και γενικότερα για τη στάση ζωής.

Οι Παραολυμπιονίκες επισκέφτηκαν το σχολείο στα πλαίσια του μαθήματος της Ολυμπιακής Παιδείας κι έπειτα από πρόσκληση των διευθυντών των σχολείων κου Αλέξανδρου Ευθυμίου της κας Χρυσούλας Ρουσβανιδου και της υπεύθυνης του μαθήματος της Ολυμπιακής παιδείας κας Ροζαλίας Καμπα.

Η Μαρία Καλπακίδου είναι αθλήτρια της κολύμβησης με μια μεγάλη αθλητική πορεία. Στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Σύδνεϊ κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο της κατηγορίας S2 και στην Αθήνα κατέκτησε δύο αργυρά μετάλλια, στα 50 μ. ελεύθερο και στα 50μ. ύπτιο της κατηγορίας S2.

Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, ένας νέος πολλά υποσχόμενος αθλητής της κολύμβησης, κατέκτησε στους Παραολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας δύο χρυσά μετάλλια, στα 100μ ύπτιο και στα 100μ πεταλούδα κι ένα αργυρό στα 50μ. ελεύθερο στην κατηγορία S13.

Μεγάλη συγκίνηση και επευφημίες προκάλεσε η στιγμή που οι δύο αθλητές έβγαλαν από την τσέπη τους τα μετάλλια.

κάντε κλικ στις εικόνες για να μεγαλώσουν

Η υπεύθυνη του προγράμματος
Ολυμπιακής παιδείας