ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ
ΤΑΞΗ Α'

ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

.....Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης, θελήσαμε να ασχοληθούμε με τις 4 εποχές. Ξεκινώντας από το φθινόπωρο, προσπαθήσαμε να καλύψουμε όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία αυτής της εποχής.

Αρχίσαμε με τα φρούτα και τους καρπούς του φθινοπώρου.

....Τα παιδιά έφεραν στην τάξη διάφορα φρούτα, όπου αφού συζητήσαμε γι' αυτά, στο τέλος τα δοκίμασαν με μεγάλη χαρά.
.... Ασχοληθήκαμε με χειροτεχνικές κατασκευές διαφόρων φρούτων τα οποία αναρτήσαμε στη γωνιά της Ευέλικτης ζώνης.

Τα φρούτα του φθινοπώρου

Τα δέντρα το φθινόπωρο

Μιλήσαμε για τα φυλλοβόλα δέντρα φέρνοντας φύλλα από αυτά, με σκοπό να τα επεξεργαστούμε μέσα στην τάξη.

Μιλήσαμε ακόμα για τα καιρικά φαινόμενα της εποχής και τα παιδιά συνειδητοποίησαν ότι δεν υπάρχει καλή και κακή εποχή και πως στη φύση όλα είναι απαραίτητα.
.... Ευαισθητοποιήθηκαν στην ανάγκη προστασίας του περιβάλλοντος και έμαθαν πως όσο πιο πολύ τα αγαπάς και το προσέχεις τόσο κι εκείνο απλόχερα θα σε μαγεύει με τις ομορφιές του.

Είπαμε για τις αγροτικές δουλειές της εποχής αυτής, πώς γίνονταν άλλοτε και πώς γίνονται τώρα.

Αφιερώσαμε κάποιες διδακτικές ώρες του προγράμματος στον τρύγο με τα έθιμα του λαού μας γύρω από τη διαδικασία παραγωγής του κρασιού.

Δουλεύοντας σε ομάδες προτείναμε την εργασία "Χρώματα του Φθινοπώρου" όπου τα παιδιά ζωγράφισαν φυσικά τοπία με φθινοπωρινά χρώματα και στο τέλος προσπάθησαν να εκφραστούν μέσα από το χορό ακούγοντας το μουσικό κομμάτι "Φθινόπωρο" του Vivaldi.

O Τρύγος

Θεατρική Παράσταση

Tέλος με πολύ μεγάλο ενθουσιασμό παρουσιάσαμε στο σχολείο μας ένα θεατρικό αφιερωμένο στα καιρικά φαινόμενα και στον τρύγο.
.... Συμμετείχαν όλα τα παιδιά και πραγματικά το χάρηκαν πολύ.

Θεατρική Παράσταση
H Δασκάλα της Α' τάξης