ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΚΡΙΤΑ 37
Αριθ. πρωτ. 226/35

Θεσ/νίκη 21-11-2003

Προς τους γονείς και κηδεμόνες

ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Οι Σύλλογοι διοργανώνουν και φέτος για 6η συνεχή χρονιά την αιμοδοσία, η οποία θα γίνει την Κυριακή 30 Νοεμβρίου και ώρα 10.30­-13.00 στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου, ώστε να διατηρήσουν και εμπλουτίσουν την Τράπεζα Αίματος των Συλλόγων που διατηρείται στο ΘΕΑΓΕΝΕΙΟ Νοσοκομείο.

Γίνε και εσύ εθελοντής αιμοδότης.

Για να καλυφθούν οι ανάγκες αίματος για να υπάρχει πάντοτε διαθέσιμο «καθαρό» αίμα για εμάς τους ίδιους και τους συγγενείς μας και να μην εξαρτιόμαστε από αμφιβόλου προέλευσης αίμα και να μην ψάχνουμε κάθε φορά, πρέπει να γίνουμε ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ, να δώσουμε λίγη ελπίδα και ζωή. Κάθε υγιής άνδρας ή γυναίκα ηλικίας 18-62 ετών μπορεί άφοβα να δώσει αίμα 3-4 φορές τον χρόνο. Η αιμοδοσία διαρκεί πέντε έως δέκα λεπτά και είναι τελείως ακίνδυνη. Είναι πράξη ανθρωπιάς και υγείας ταυτόχρονα γιατί στο αίμα μας πραγματοποιούνται μια σειρά από ειδικές εξετάσεις. Ένα τσίμπημα είναι, τόσο μικρό όσο ένα ανοιγόκλειμα ματιού, τόσο μεγάλο όσο και το ξεκίνημα ενός υπέροχου σκοπού.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Οι εθελοντές αιμοδότες θα πρέπει να έχουν φάει πρωινό και να μην έχουν καταναλώσει αλκοόλ την προηγούμενη ημέρα.

Αυτό που θα θέλαμε να γνωρίζετε είναι ότι η αιμοδοσία του Νοσοκομείου αδυνατεί να καλύψει με ολόκληρο συνεργείο εξορμήσεις που δεν προσφέρουν ικανοποιητικό αριθμό φιαλών αίματος, γι' αυτό το λόγο κινδυνεύουμε ως Σύλλογος να σταματήσει η συνεργασία μας με το Νοσοκομείο. Κάθε φορά που γίνεται αιμοδοσία καταφέρνουμε να έχουμε τη συμμετοχή 15-20 ατόμων, γι' αυτό θα παρακαλούσαμε να δείξετε ιδιαίτερη ευαισθησία σ' αυτό το θέμα ώστε η συμμετοχή μας φέτος να είναι μεγαλύτερη. Στην αιμοδοσία μπορούν να συμμετέχουν και άτομα που δεν είναι γονείς ή κηδεμόνες μαθητών των σχολείων μας.

Καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο σημαντική είναι η συμμετοχή σας.

Ελπίζουμε πως αυτή τη φορά θα βοηθήσετε να πάμε καλύτερα.